SZPADEL
Administrator
Dołączył: 06 Cze 2006
Posty: 92
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: SZEWCE
|
Wysłany: Śro 15:09, 07 Cze 2006 Temat postu: JS 3003 |
|
|
Związek Strzelecki "STRZELEC" - Organizacja Społeczno Wychowawcza
Jednostka Strzelecka 3003 im Orląt Lwowskich
Pododdzial Wisznia Mała przy OKSIR
ul. Szkola 1, 55-114 Wisznia Mała
tel./fax: +48 71 312 70 76, tel kom 601 55 37 64
e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]
Ze statutu "Strzelca":
Art. 7
Związek realizuje swe cele poprzez:
a) zrzeszanie swoich członków w wewnętrznych jednostkach organizacyjnych i prowadzenie wśród nich całorocznej działalności oświatowo-wychowawczej oraz organizowanie wypoczynku, posługując się charakterystyczną metodą pracy strzeleckiej w formach wyjazdowych i w miejscu zamieszkania,
d) organizowanie przedsięwzięć związanych z działalnością w zakresie kultury, wychowania fizycznego i sportu oraz higieny i oświaty zdrowotnej,
i) współpracę z organami władz państwowych, administracji rządowej i samorządu terytorialnego, placówkami oświaty i wychowania, w zakresie realizacji programu wychowania ogólnego i obywatelskiego.
k) reprezentowanie sportów obronnych wewnątrz i na zewnątrz kraju, organizowanie i przeprowadzanie zawodów obronnych na terenie Związku.
Cele działania "Strzelca" to:
- działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i jej umacniania w myśl najważniejszego prawa strzeleckiego "Dobro i pomyślność Rzeczypospolitej Polskiej jest pierwszym i najważniejszym prawem strzeleckim"
- wyrabianie umiejętności zdyscyplinowanego życia w zespole i podnoszenie sprawności fizycznej młodzieży,
- propagowanie wśród niej postawy służby w obronie ojczyzny w myśl prawa strzeleckiego "Strzelec służy Rzeczpospolitej i jest dla niej gotów do wszelkich poświęceń, jest wzorowym obywatelem, a jeżeli zajdzie taka potrzeba żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej".
- przygotowanie młodzieży do służby wojskowej;
Osiągamy to poprzez:
- organizację obozów - marszów i rajdów strzeleckich, na których odbywają się szkolenia dla drużyn Związku w zakresie topografii terenowej, (dzienne i nocne manewry pododdziałów w terenie), nauki strzelania z broni sportowej oraz wielu zajęć specjalistycznych,
- realizację regulaminów wewnętrznych Związku Strzeleckiego "Strzelec" - OSW,
- stałą działalność w poszczególnych Jednostkach (szkolenie obywatelskie, kształcenie kadry instruktorskiej, prowadzenie wykładów, ćwiczeń, kursów z zakresu szkolenia wojskowego i obrony cywilnej),
- udział w obchodach i uroczystościach narodowych, oraz współpracę ze stowarzyszeniami kombatanckimi.
Historia
W czerwcu 1908 roku powstała we Lwowie tajna organizacja paramilitarna Związek Walki Czynnej. Celem jej było przygotowanie, poza granicami Rosji, środków do przyszłego powstania zbrojnego. W 1910 roku z inicjatywy ZWC powstaje legalny Związek Strzelecki. Przygotował on przyszłe kadry Wojska Polskiego, które zdolne byłyby do wywalczenia niepodległości. Organizacja do czerwca 1914 roku osiągnęła stan 7239 ludzi zorganizowanych w 248 towarzystwach.
W czerwcu 1912 roku Komendantem Głównym był-Józef Piłsudski. Jego strzelcy rekrutowali się z różnych środowisk. Obok studentów, uczniów i młodej inteligencji stawali do szeregów robotnicy i chłopi. Cechami wszystkich były: ofiarność, karność, koleżeństwo.
Wybuch wojny światowej w 1914 roku potwierdził słuszność koncepcji Piłsudskiego o celowości przygotowania wyszkolonej siły zbrojnej dla potrzeb przyszłej Armii Polskiej. Ruch wojskowy, zapoczątkowany przez Związek Walki Czynnej i Związek Strzelecki wśród patriotycznej młodzieży, stworzył bazę kadrową dla formacji legionowych utworzonych z oddziałów strzeleckich.
W niepodległej Polsce Związek Strzelecki "Strzelec" istniał nadal jako organizacja wojskowych i cywilów. Przygotowywał społeczeństwo do nadciągającej wielkiej próby-obrony ojczyzny przed dwiema wielkimi potęgami-Niemcami i Rosją.
Wielu członków "Strzelca" stanęło do walki w obronie ojczyzny, a podczas okupacji zasiliło szeregi Ruchu Oporu. Po roku 1945 ówczesne władze wywodzące się z nadania ZSSR zabroniły działalności Związku. 45 lat później dzięki środowiskom niepodległościowym reaktywowano ponownie Związek.
Historia Jednostki
Z nastaniem "Solidarności" i przemian ustrojowych w 1989r zaczęto organizować i szkolić pierwszych strzelców. 15.VII.1990r powstanie Oddziału Strzeleckiego w Trzebnicy wpisano w księdze założycielskiej przyszłego Związku Strzeleckiego w Warszawie. Wpisani zostaliśmy na trzecim miejscu po Warszawie i Krakowie. Już 15.VIII. tego roku 40 osobowy pluton umundurowanych, uzbrojonych i przeszkolonych strzelców wziął udział w uroczystości Dnia Wojska Polskiego. Prawdopodobnie byliśmy pierwsi w kraju, którzy tego dokonali. Założycielem i komendantem trzebnickiego oddziału "Strzelca" był przedwojenny strzelec, późniejszy żołnierz A.K. insp. ZS Szczepan Siekierka. Do 1994 roku trzebnicki oddział liczył ponad 100 osób i był największym oddziałem w Polsce. Ze względu na nadmiar czynności administracyjno-szkoleniowych i podeszły wiek komendanta (72 lat) w roku tym kierownictwo Jednostki objął chor. ZS Roman Chandoha i dowodzenie prowadzi do dnia dzisiejszego. W międzyczasie dowództwo sprawowali Henryk Jacukowicz i st.sierż. Krystian Mszyca. Strzelcy brali udział w uroczystościach państwowych i kościelnych ( 3-Maja, 15 sierpnia, 17 września, 11 listopada, Wielkanoc, Boże Ciało). Oprócz różnych zajęć i szkoleń ważniejszymi wydarzeniami były:
-1992r. udział Jednostki w otwarciu Domu Wojska Polskiego w Poznaniu,
-1994r. udział w uroczystościach 50-lecia Powstania Warszawskiego,
-7.IX.1995r odsłonięcie Pomnika Katyńskiego w Trzebnicy, którego inicjatorem budowy był insp. Sz. Siekierka a głównym realizatorem od projektu do organizacji uroczystości-st. chor. R. Chandoha,
-1993-1997 prowadzenie działalności kulturalno-rekreacyjnej na Kociej Górze, zabezpieczanie i organizowanie różnych imprez terenowych i w hali OSiR,
-25.IX.1999r udział Jednostki w uroczystościach odsłonięcia pomnika we Wrocławiu poświęconego pomordowanym przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich,
-14.IV.2001r zmarł "honorowy" Komendant Oddziału i J.S.3003 insp. ZS Szczepan Siekierka, który 11.XI.2000r.rozkazem wyznaczył st.chor. R. Chandohę jako swego następcę w utrzymaniu ciągłości zasad i tradycji Związku Strzeleckiego. Ze względu na brak zainteresowania i pomocy władz trzebnickich Jednostka podupadła. Zostało tylko 4-ch strzelców. Uratowanie znaleziono w pobliskiej Wiszni Małej.
WISZNIA MAŁA-Strzelecką stolicą okręgu wrocławskiego
Przy dużym zrozumieniu idei "Strzelca" i życzliwości władz gminy 12.XII.2001r. na spotkaniu z młodzieżą założono pododdział strzelecki w Wiszni Małej. W szybkim tempie nastąpił rozwój działalności związku. W 2002r. do związku wstąpiło 63 osoby, głównie ze wsi Piotrkowiczki i Strzeszów ale też z Wysokiego Kościoła ,Wiszni Małej, Pierwoszowa i Szewc. 21 strzelców złożyło przyrzeczenie strzeleckie, m 11 strzelców zostało awansowanych na stopnie starszego strzelca. Przeprowadzono ponad 60 spotkań szkoleniowych. Stzrelcy brali udział w różnych imprezach. Czasochłonność zajęć to ok. 200 godz, a łączna z młodzieżą to ponad 3 tys.godz. Najwięcej zajęć szkoleniowych było z musztry i regulaminów. Ośmiokrotnie strzelcy brali udział w uroczystościach państwowych i kościelnych w naszej gminie i w Trzebnicy. Uczestniczyli w trzech obozach szkoleniowych, tj. na poligonie wojskowym w Wędrzynie, Puszczy Kampinoskiej i w Bełchatowie. Wzięli też udział w ogólnopolskim Marszu Szlakiem I-szej Kompani Kadrowej z Krakowa do Kielc. Zorganizowane zostały wycieczki do twierdzy Kłodzkiej, Wambierzyc, Szczelińca i rowerowa do Bagna. Odbyły się trzy spotkania przy ognisku z kiełbaskami (na Kociej Górze, w Piotrkowiczkach i w Strzeszowie). Strzelcy brali udział w sześciu akcjach społecznych na rzecz gminy, w tym:
- prace popowodziowe w Machnicach i w Strzeszowie,
- przy remoncie Swietlicy w Strzeszowie,
- porządkowaniu terenu przykościelnego i remont drogi w Piotrkowiczkach oraz przy dożynkach gminnych.
Nasi strzelcy ochraniali Festyn Parafialny w Trzebnicy. Brali udział jako poczet sztandarowy w pogrzebach kombatantów. Odbyli spotkanie z policją na tematy współczesnych zagrożeń. Spotkali się z młodzieżą w Malinie i w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebnicy. Statystowali w filmie pt."Zaginieni" oraz w strzelaniu i innych zajęciach. Strzelcy nie zapominają i o rozrywce. Na zajęciach często jest wesoło. Zorganizowali oni trzy zabawy, z których najlepsze były "Andrzejki". Bawiono się znakomicie a podczas konkursu powstało kilka wierszy strzeleckich. Aktywność strzelców jest punktowana. I-sze miejsce i tytuł "Strzelec Roku 2002" zdobyła st.strz. Małgorzata Pacer, II-ie st.strz .Malwina Bily'a III-ie miejsce st.strz. Krzysztof Kowalczyk. Działalność strzelecka jest bardzo ważnym elementem w procesie patriotycznego wychowania polskiej młodzieży. Wisznia Mała stała się strzelecką stolicą okręgu wrocławskiego.
Działalność Jednostki w 2004 r.
W 2004 r. w naszej Jednostce odbyły się 62 zajęcia o łącznym czasie 542 godziny. Przepracowano ogólnie 3540 os/godz. Nasze zajęcia to zbiórki i ćwiczenia oraz udział w uroczystościach państwowych i kościelnych -w gminie Wisznia Mała- 9-krotnie,w Trzebnicy 11-krotnie, we Wrocławiu- 4-krotnie i w Żmigrodzie 1 raz.
Braliśmy udział w 39 Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Sztandar strzelecki Wiszni Małej promował naszą gminę przez dwa dni w Krakowie oraz na szlaku w: Michałowicach, Słomnikach, Miechowie, Wodzisławiu, Jędrzejowie, Chęcinach, Szewcach (k. Kielc) oraz Kielcach.
Strzelcy brali udział w szkoleniach i ćwiczeniach sprawnościowych byli zaangażowani w czynach społecznych na rzecz gminy: uporządkowania terenu i malowania dwóch wiat przystankowych PKS w Szewcach, wycince i uporządkowaniu parku w Wiszni Małej, budowie górki zjazdów zimowych w Strzeszowie i porządkowaniu terenu przy pomniku w Piotrkowiczkach. Brali udział w wycieczce patriotycznej do Radzymina na cmentarz legionistów z 1920r. i do Warszawy (grób i muzeum ks. J. Popiełuszki, muzeum Powstania Warszawskiego, Powązki, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik marszałka J.Piłsudskiego i inne). Organizowane były zawody sportowe, ogniska, zabawa andrzejkowa oraz marszobieg szlakiem Kocich Gór. W 2004 roku 6 strzelców założyło przyrzeczenie strzeleckie a 7 zostało awansowanych na wyższe stopnie Związku Strzeleckiego.
Rok został zakończony wielkim wyróżnieniem dla dowództwa jednostki przez zaproszenie i udział w ogólnopolskim opłatku w Warszawie.
Każdy ochotnik, który wstępuje w szeregi "Strzelca" musi:
1. Mieć ukończony 16 rok życia,
2. Ukończyć szkolenie podstawowe, tzw. Unitarny Kurs Strzelecki (UKS) co najmniej z wynikiem dostatecznym. Szkolenie odbywa się z zakresu:
- musztry i regulaminów,
- podstaw taktyki,
- terenoznawstwa,
- podstawowego szkolenia strzelckiego,
- podstaw pierwszej pomocy medycznej,
- szkolenia fizycznego,
- podstaw walki wręcz,
- podstaw szkolenia chemicznego.
3. Złożyć przyrzeczenie strzeleckie
Post został pochwalony 0 razy
|
|